Ważna profilaktyka stomatologiczna

Śnieżnobiały uśmiech jest naszą doskonałą ozdobą. Jeśli chcemy nim imponować trzeba o niego systematycznie dbać. nic nie będzie w stanie zastąpić nam profilaktyki stomatologicznej. To ona zapobiegać będzie próchnicy czy parodontozie oraz innym chorobom przyzębia oraz jamy ustnej.

Codzienna higiena

Wymaga się przynajmniej dwa razy dziennie wykonywać szczotkowanie. Jednak zalecane będzie mycie po każdym posiłku, szczególnie gdy zjemy słodycze. Oprócz szczotkowania należy także stosować w jamie ustnej specjalne płyny do płukania. Można również wykonywać nitkowanie albo też specjalne szczoteczki cylindryczne, które usuwają skutecznie resztki pokarmów. Poza tym w codziennych posiłkach trzeba dostarczyć organizmowi wapnia i fluoru. Powinniśmy unikać słodyczy.

Profilaktyka w gabinecie stomatologicznym

Dodatkowo profilaktyka musi mieć swoje miejsce również w trakcie wizyt u stomatologa, które trzeba składać tam przynajmniej co pół roku. Taka częstotliwość będzie niezbędna, jeśli chcemy wyprzedzić choroby zębów. W ramach profilaktyki ocenia się stan zdrowia i dodatkowo również wykonuje się piaskowanie, usuwanie kamienia, lakowanie i lakierowanie.

Na czym polega piaskowanie?

Nawet jeśli dbamy o jamę ustną niestety na zębach stopniowo pojawiać się będzie również osad i pojawiać się będą przebarwienia. Nieusunięty w porę osad zamieniać się będzie w kamień nazębny, przebarwienia szpecą zęby. Piaskowanie polega na usuwaniu osadu i przebarwień z użyciem wody i powietrza z dodatkiem dwuwęglanu sodu. Płyn wyrzucany będzie pod wysokim ciśnieniem ze specjalnego sprzętu. Jest to zabieg bezbolesny, który ma zapobiegać parodontozie. Po zabiegu stosuje się również polerowanie powierzchni

Systematyczne wizyty dentystyczne

Na czym polega skaling?

Skaling to usuwanie kamienia nazębnego, który tworzy się z osadu mineralizowanego. Usuwanie będzie polegać na używaniu specjalnych ultradźwięków. Nie będzie to powodować niszczenia szkliwa, nie powoduje bólu. Jeśli szyjki zębowe nie są odsłonięte i nie ma stanu zapalnego dziąseł. W przypadku pojawienia się dolegliwości zaleca się stosowanie znieczulenia. Skaling zapobiegać może chorobom przyzębia i likwiduje przykry zapach z ust, który wynika tego, że w jamie ustnej gromadzą się bakterie.

Na czym polega lakierowanie?

Jest to pokrywanie zębów preparatem z zawartością fluoru, zabieg będzie kojarzony z profilaktyką stomatologiczną u dzieci, polecany będzie również dorosłym. W ten sposób można się chronić przed próchnicą oraz nadwrażliwością. Lakierowanie należy przeprowadzić w odstępach półrocznych po skalingu czy też piaskowaniu. Zabieg nie powoduje bólu.

Na czym polega lakowanie?

To zabieg prowadzony przede wszystkim u dzieci. Polegać będzie na wypełnieniu naturalnych zagłębień w zębach przez specjalny lak co sprawi, że nie będzie się pojawiać próchnica w takich miejscach, które trudno będzie czyścić z resztek jedzenia. Lakowanie wykonuje się na przedtrzonowcach i trzonowcach.

Autor

Krzysztof Węgrzyn

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl