Przywracanie pięknego uśmiechu poprzez stomatologię estetyczną

Piękny uśmiech to cel każdego z nas, lecz wszystkie zaniedbania powodują, że z czasem go tracimy i samodzielnie nie mamy szansy już go odzyskać. Tym bardziej, jeśli rozwinie się próchnica. Część z nas ma też naturalne predyspozycje do żółknięcia zębów. Na szczęście z pomocą może nam przyjść stomatologia estetyczna zajmująca się przywracaniem pięknego uśmiechu.

Istota stomatologii estetycznej

Stomatologia estetyczna ma za zadanie przywracać zębom odpowiedni wygląd. Chodzi o to, by można się było szeroko uśmiechnąć bez poczucia wstydu. W ramach stomatologii estetycznej zęby podlegają wybielaniu, rekonstruuje się ich braki i zakłada specjalistyczne licówki.

Śnieżnobiały uśmiech

Największą barierą w posiadaniu pięknego uśmiechu są najczęściej nasze własne negatywne nawyki żywieniowe. Pijemy za dużo płynów zabarwiających zęby (kawa, herbata), palimy papierosy i nie usuwamy nieestetycznych osadów, które mogą powstawać nawet w wyniku przyjmowania antybiotyków.

W gabinecie stomatologicznym możemy uzyskać pomoc z przebarwieniami. Proste metody obejmują nakładanie specjalnych żelów, a bardziej skomplikowane wykorzystują zaawansowane lampy. Efekty zabiegów utrzymują się przez długi czas i możliwe jest uzyskanie poprawy nawet o kilka tonów.

Wybielanie zębów

Wybielanie można przeprowadzić w warunkach domowych, ale nie będzie ono równie skuteczne i na pewno nie będzie precyzyjne. Co gorsza, ryzykujemy powstawanie uszkodzeń szkliwa i nieprzyjemności związane z nadwrażliwością zębów. Najlepszy i najskuteczniejszy sprzęt wymaga kontroli ze strony stomatologa.

Idealnie białe zęby

Uzyskanie idealnego uśmiechy wymaga stosowania znacznie poważniejszych działań. Jednym z najskuteczniejszych ku temu sposobów są specjalne licówki, czyli cienka warstwa materiału cementowego lub porcelanowego nakładana na zęby, która staje się ich nowa powierzchnia zewnętrzną i jest prezentowana światu. Ingerencja stomatologiczna w ząb przy zakładaniu licówek jest minimalna. Licówki stosuje się głównie w przypadku zębów zażółconych, ale także nierównych, uszkodzonych mechanicznie oraz w przypadku występowania przerw między zębami.

Uzupełnianie brakujących zębów

W niektórych przypadkach największym problemem uśmiechu jest brak niektórych zębów. Taki stan wpływa również na rysy twarzy i powoduje przesuwanie się innych zębów oraz może powodować próchnicę. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie koron zębowych wstawiane w miejsca po brakujących zębach. Są one identyczne z pozostałymi zębami i skutecznie maskują wszystkie braki.

Autor

dr Marek Dębski

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl