Badanie pantomograficzne w praktyce: historia, wskazania, przebieg

Badanie pantomograficzne to w tym momencie w stomatologii jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, dzięki któremu dostaniemy jedno zdjęcie pokazujące wszystkie zęby oraz tkanki jakie je otaczają. Badanie to charakterystycznie określa się jako panoramę zębów.

Pantomografia

Jest to radiologiczna metoda diagnostyczna w stomatologii. Dzięki temu mamy jedno zdjęcie struktur twarzy, na którym widać wszystkie zęby pacjenta również te, które są zatrzymane oraz niewyrżnięte a także otaczające je tkanki a więc kostną, zatoki szczękowe, wyrostki żuchwy, szczękę czy łuki zębowe. Badanie to da szanse na ogólną ocenę stanu uzębienia u pacjenta.

Badanie pantomograficzne

Historia tego badania to już lata 40-te minionego wieku. Jeden z niemieckich specjalistów dostał w tym okresie patent na wykonywanie takich zdjęć. Dalej zajęli się tym również szwajcarzy. Ta metoda, która jest wykorzystywana współcześnie to rok 1948 i moment, w którym stworzono zewnętrzustną lampę i kliszę, która obraca się wokoło głowy pacjenta. Tak zwany pantomograf na rynku pojawił się w latach 60-tych z ramienia firmy S.S. White and Company.

Wykonanie takiego badania wymaga dobrego przygotowania pacjenta przez zespół stomatologów. Przede wszystkim z okolic głowy i szyi należy usunąć wszystkie przedmioty również ruchome uzupełnienia protetyczne. Następnie założyć trzeba specjalny gumowy fartuch ochronny.

Badania diagnostyczne

Ważna sprawa to również ustawienie pacjenta do badania. Powinien on stanąć w pozycji wyprostowanej, uchwycić rękoma poręcze, ułożyć podbródek na specjalnej podpórce by zębami siecznymi objąć zagryzak. Ważne było to, by znalazły się one w odpowiednim zagłębieniu do tego przygotowanym.

W trakcie badania lampa wraz z płytką elektroniczną odbierającą obraz będzie krążyć wokoło głowy pacjenta. Dzięki temu będzie można uzyskać takie zdjęcie, które będzie dawało widok na wszystkie żeby razem z ich strukturami sąsiadującymi. To bardzo przydatne, gdy planuje się leczenie ortodontyczne czy protetyczne. Będzie można ocenić liczbę zębów, ich położenie czy stan przyzębia i ewentualnie wszelkie niedoskonałości czy zmiany patologiczne w kościach. Ocenić można ewentualne urazy na części twarzowej czaszki. Oprócz tego ocenia się radiologiczny wiek zębów.

Specjaliści stomatolodzy potwierdzają nam, że wykonywanie takiego zdjęcia daje nam wiele korzyści. Wykonanie nie zajmuje wiele czasu, zakres obrazowania jednak jest bardzo duży a to ma istotne znaczenie. Obecnie zakłada się, że takie badanie powinno się wykonywać przy każdym kompleksowym leczeniu stomatologicznym.

Autor

dr Marek Dębski

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl