RODZAJE ZABIEGÓW STOMATOLOGICZNYCH

Obecnie stomatolog to lekarz, dentysta który w ofercie swoich usług posiada niezliczone zabiegi. Jednym z nich będzie między innymi higiena stomatologiczna a więc wszelki zabiegi, które mają na celu również oczyszczenie jamy ustnej ze złogów nazębnych. Mowa w tym przypadku o próchnicy, tkankach otaczających przyzębie.

Zabieg z zakresu higieny jamy ustnej to podstawowa sprawa a więc usunięcie kamienia i polerowanie nawierzchni zębów. Te zabiegi są raczej przyjemne, nie będą boleć a jednocześnie efekty po nich będzie rzeczywiście wyjątkowy. Zęby są oczyszczone, gładkie i widać nasz piękny uśmiech. Stomatolog, który wykonuje takie zabiegi będzie go polecał dla osób, które mają problem z osadzającym się kamieniem nazębnym.

Stomatologia zachowawcza

Kolejne zabiegi, którymi zajmuje się stomatolog to między innymi seria zabiegów stomatologii zachowawczej. To usuwanie próchnicy, która będzie powodować erozję szkliwa. Nie będą to trudne zabiegi, ale potrzebny, by o swoje zęby skutecznie dbać. Każdy stomatolog powinien wykonywać takie zabiegi bez większych problemów przy zamkniętych oczach, ponieważ jest to seria szybko wykonywanych zabiegów stomatologicznych.

Endodoncja

Jeśli chodzi o endodoncja będzie to dziedzina stomatologii, która systematycznie się rozwija. Jest to dziedzina, która zajmuje się leczeniem chorób miazgi. Wielu stomatologów w dużych miastach to eksperci w tej właśnie dziedzinie. Endodoncja zajmuje się między innymi leczeniem kanałowym, które to polegać będzie na poszerzeniu, oczyszczeniu i szczególnym uzupełnieniu kanałów korzeniowych. Może brzmi to nieciekawie, ale przy znieczuleniu będzie to praktycznie nieodczuwalne, a jednocześnie pomocne. Sam problem kanałowego leczenia jest rzeczywiście nieprzyjemny.

Choroby zębów

Stomatolog powinien być doskonałym pedodontą, a więc powinien umieć zająć się dobrze leczeniem dzieci. Nie od dziś wiadomo, że to dzieci są tymi najbardziej wymagającymi pacjentami. One również najbardziej takiej wizyty się obawiają. Opieka nad małym pacjentem wymaga więc odpowiedniego podejścia.

Stomatolog, który wykonuje różnorakie zabiegi kosmetyczne będzie zajmował się między innymi wybielaniem zębów oraz pewnego rodzaju protetyką. Takie zabiegi wykonuje się, by poprawić między innymi stan psychiki pacjenta, któremu przeszkadzać może odcień uzębienia oraz ubytki. Zadaniem protetyka będzie pomoc w momencie, gdy dojdzie do utraty zębów albo będą poważne uszkodzenia.

Wady zgryzu

Stomatolog ortodonta będzie odpowiadał za leczenie wad zgryzu. Chodzi przede wszystkim o przygotowywanie znanych nam aparatów ortodontycznych, które w dużej mierze będą ułatwiać życie osoby, która jest tak leczona. Poprawiać się będzie komfort psychiczny, tak jak w przypadku stomatologii estetycznej. Ortodonta to taka dziedzina stomatologii, która doskonale się rozwija.

Obecnie stomatolog ma rzeczywiście wiele możliwości i rozwoju i ma szansę pracować na wielu płaszczyznach. to powoduje, że jego praca będzie ekscytująca oraz nie będzie się nudzić.

Autor

dr Marek Dębski

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl