Rola badań obrazowych w stomatologii

Gdy analizujemy ostatnie lata, musimy zgodzić się z tym, że diagnostyka obrazowa wywalczyła w czasie ich trwania prawo do określania jej mianem integralnej części leczenia w gabinecie stomatologicznym. Co więcej, nie przesadzają wcale osoby, które uważają, że bez diagnostyki rentgenowskiej nie ma mowy o naprawdę dobrej stomatologii.

Rentgen punktowy

Najważniejszym badaniem z tego zakresu wydaje się prześwietlenie zęba znane też jako rentgen punktowy. Ząb jest prezentowany w wymiarze 2 na 3 cm, w wysokiej rozdzielczości, a sama dawka promieniowania jest mała. Coraz częściej mamy zresztą do czynienia z gabinetami, w których rentgen punktowy jest wykonywany na fotelu stomatologicznym, co jest wygodne tak dla lekarza, jak i dla samego pacjenta.

rentgen pantomograficzny

Jeszcze innym rozwiązaniem jest rentgen pantomograficzny znany też jako panorama. To płaskie zdjęcie pozwala na zorientowanie się, jak prezentuje się szczęka i żuchwa wraz ze wszystkimi zębami, jakie się na niej znajdują.Panorama pozwala też na oglądanie kości, zatok nosowych, a nawet stawów skroniowo-żuchwowych. Dziś wykonuje się ją zresztą przed każdym poważniejszym leczeniem stomatologicznym. Wielu dentystów uważa też, że panorama powinna być wykonywana kontrolnie, przynajmniej raz na trzy lata. Oczywiście, pewnym problemem może być w jej przypadku niedostatek widocznych szczegółów.

Nowoczesna stomatologia

Tomografia komputerowa

Innym badaniem, które cieszy się dużą popularnością jest tomografia komputerowa stosowana zwłaszcza wówczas, gdy interesuje nas obrazowanie kości. Jest badaniem stosunkowo nowym, narodziła się bowiem w roku 1972. Badanie wykorzystuje źródło promieniowania rentgenowskiego, które obraca się wokół pacjenta, a także detektory, których zadaniem jest przesłanie sygnału wprost do komputera. Już po analizie danych otrzymuje się przekrój 2D, problemem nie jest jednak również jego przetworzenie na obraz 3D.

Badania 3D

Również badania 3D cieszą się zresztą dziś dużą popularnością, są bowiem niezastąpione, gdy chcemy zorientować się, jak wyglądają stosunkowo niewielkie struktury. W stomatologii stosuje się je zarówno w odniesieniu do zębów, jak i samych kości. Najczęściej do badań tego typu odwołuje się implantologia, właśnie ona musi bowiem nie tylko zaplanować we właściwy sposób ale i umiejscowić implant w odpowiednim miejscu.

Badania 3D coraz częściej są jednak wykonywane w momencie, w którym lekarz przygotowuje się do przeprowadzenia leczenia kanałowego, pozwalają one bowiem na zapoznanie się ze szczegółami budowy kanału. Przekrój poprzeczny zęba daje nam, między innymi, odpowiedź na pytanie o to, ile ich tam jest i czy są właściwie wypełnione.

Autor

Krzysztof Węgrzyn

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl