Cechy dobrego stomatologa dziecięcego

Stomatolodzy dziecięcy to wyjątkowa grupa specjalistów medycznych tak samo, jak wyjątkowi są pacjenci, którymi się zajmują. Nie da się bowiem ukryć, że dziecko to wyjątkowo nietypowy pacjent, o którego należy równie nietypowo dbać. Dziecko jest ciekawe, ruchliwe, nie lubi siedzieć w miejscu. Do tego bardzo boi się nieprzyjemnych hałasów i zapachów.

W związku z tym od stomatologa wymaga się zdolności pedagogicznych. Tak, pedagogicznych, ponieważ musi on mieć odpowiednie podejście do dziecka i umieć kontrolować jego zachowanie. Zadaniem stomatologa jest odwracanie uwagi dziecka od rzeczy nieprzyjemnych.

Zabawki

Gabinet stomatologa dziecięcego powinien być przygotowany na przyjęcie małego pacjenta poprzez zaoferowaniu mu różnych gadżetów i zabawek, na których dziecko będzie się mogło skupić.

Dobra współpraca

Elementem kluczowym w pracy dobrego stomatologa dziecięcego jest umiejętność nakłonienia dziecka do współpracy. W czasie zabiegu Zmniejsza to wyraźnie stres z nim związany. W ten proces włączani muszą być też rodzice, ponieważ cały proces musi rozpocząć się już w domu. Rodzice bardzo często straszą dziecko dentystą mówiąc chociażby, że jak będzie jadło dużo słodyczy, to pójdzie do stomatologa. Dentysta staje się karą. Rodzice często też podkreślają, że u dentysty nic nie boli. Dziecko nie ma doświadczeń z dentystą, więc gdyby rodzic nie podjął tematu bólu, dziecko by się go w ogóle nie spodziewało, a skoro jest o tym mowa… Dzieci nie są głupie.

Co więcej, dzieci powinny po raz pierwszy do stomatologa trafić możliwie wcześnie, zanim jeszcze pojawią się pierwsze prawdziwe problemy. Pozwala to na przeprowadzenie pierwszej wizyty całkowicie bez bólu i tym samym na zapobieżenie powstaniu skojarzenia dentysty z bólem. Regularne i bezproblemowe wizyty przyzwyczajają dziecko do dentysty i eliminują stres.

Stomatologia dziecięca

Zabiegi wykonywane przez dobrych specjalistów pediatrycznych

Dentysta pediatryczny musi przede wszystkim oferować pełne leczenie próchnicy. W przypadku leczenia zębów mlecznych można nawet pobawić się kolorem wypełnienia, by się dziecku podobało. W zębach stałych oczywiście dopasowuje się dokładnie typ wypełnienia do koloru zęba. Można też stosować odpowiednie znieczulenia.

Fluoryzacja

Fluoryzowanie i lakierowanie zębów jest ważne ze względu na chronienie dzieci przed rozwojem próchnicy. Tylko pełne lakierowanie zębów daje odpowiednią ochronę.

Lakowanie

Lakowanie bruzd jest zabiegiem ograniczającym naturalną podatność zębów na próchnicę. Jest szczególnie wskazane u dzieci.

Lapisowanie

Impregnacja, tak zwane lapisowanie, to sposób na uratowanie mocno zniszczonego zęba. Zablokowanie rozwoju próchnicy przez impregnację zmian próchniczych jest rozwiązaniem tymczasowym i powoduje czernienie zęba, ale pozwala na unieszkodliwienie próchnicy i może się odbyć bez borowania, co jest bardzo ważne w przypadku bardzo małych dzieci.

Opieka higieniczna to kwestia ważna także u dzieci. Usuwanie kamienia i osadów z zębów w młodym wieku jest łatwe i nie powinno się z tym czekać do momentu, kiedy dziecko będzie starsze.

Autor

Krzysztof Węgrzyn

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl