Stomatologiczne mity

Boimy się dentysty, a jak czegoś się boimy i w dodatku niewiele wiemy na ten temat, powstają mity. Stomatologia jest nimi wyjątkowo mocno obsiana i jeśli poszukamy wystarczająco długo, znajdziemy osobę dowodzącą w Internecie praktycznie każdej możliwej tezy.

Jest to zabawne, ale i problematyczne, ponieważ zwykle nie jesteśmy w stanie sami weryfikować tych tez i często poddajemy się ze złymi skutkami dla naszych zębów niektórym z nich. Efektem tego jest daleki od ideału uśmiech. Jeśli dodamy do tego jeszcze fakt, że stomatologia zmienia się w niesamowitym tempie, nasza wiedza, nawet ta prawidłowa, szybko się dezaktualizuje. Jakie mity warto zatem rozwiać?

Mycie zębów po każdym posiłku

Mycie zębów po jedzeniu jest wskazane, ale nie jeśli jedliśmy bardzo kwaśne rzeczy. W takim przypadku bowiem pH w ustach jest mocno zachwiane i zęby są osłabione. Użycie szczoteczki może spowodować uszkodzenia mechaniczne na przykład po wypiciu soków owocowych. Z umyciem zębów warto poczekać około godziny.

Stan zębów jest zależny od ilości jedzonego cukru

Jest to mit, który pojawia się najczęściej. Słyszymy go od dziecka i byliśmy straszeni, że od lizaków wypadną nam zęby. Pewna korelacja faktycznie tutaj istnieje, ponieważ ważny jest tutaj czas kontaktu cukru z zębami. Więcej jedzonego cukru to dłuższy czas kontaktu cukru z zębami, ale cukier z zębem będzie miał naprawdę długi kontakt wtedy, kiedy po zjedzeniu chociażby kilku kostek czekolady zębów nie umyjemy. To jest realny problem.

Jabłko i guma do żucia to alternatywy dla szczotkowania

Nie możemy umyć zębów, więc guma do żucia załatwi ten problem? albo jabłko? Nic z tego. Nic nie zastąpi szczotkowania, chociaż oczywiście jeśli nie możemy w danym momencie umyć zębów, guma czy jabłko będą lepsze niż nic.

Mity dentystyczne

Nie należy myć zębów, kiedy krwawią dziąsła

Krwawiące dziąsła nie mogą nas powstrzymać od mycia zębów, bo tylko będą z czasem krwawić jeszcze bardziej od mnożących się bakterii. Większość przypadków to nadwrażliwość, którą można uleczyć właśnie przez częste szczotkowanie. Warto jest wybrać się do stomatologa, który oceni stan zębów i dziąseł, usunie kamień nazębny i sprawdzi, czy nie dzieje się coś poważnego.

Zęby mleczne nie powinny być leczone

Jest to bardzo niebezpieczne nieporozumienie. Zakłada się bowiem, że skoro zęby i tak wypadną, to nie ma sensu ich leczyć. Takie podejście powoduje niestety, że zęby stałe wyrastają nieprawidłowo i od początku narażone są na próchnicę. Próchnica jest bowiem chorobą zakaźną i chociaż nie da się zarazić od drugiej osoby, zarażenie jednego zęba przez drugi i przeniesienie się choroby na dziąsła to już niestety standard.

Jeśli nie boli, nie trzeb iść do dentysty

Wiele drobnych problemów można szybko wyeliminować i w dodatku znacznie niższym kosztem. Regularne wizyty pozwalają na wykrycie ich zanim jeszcze powstanie naprawdę poważny kłopot. Odkładanie leczenia w nieskończoność skończy się tym, że choroba się zaostrzy i konieczna może być nawet ekstrakcja zęba. Nie należy czekać do momentu aż zaboli.

Autor

Krzysztof Węgrzyn

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl