Dobry stomatolog – jak go znaleźć i wybrać?

Mimowolnie każdy przed wizyta w gabinecie stomatologicznym odczuwa strach i napięcie. Pomimo nowoczesnej technologii która wkroczyła do gabinetów stomatologicznych, coraz doskonalszych metod znieczulenia, coraz lepszych materiałów jakie są używane przez stomatologów, zawsze wizyta w gabinecie dentystycznym napawa odrobiną lęku i niepewności.

Większość osób decyduje się na wizytę gdy już zaczyna odczuwać ból i jest to wielki błąd, ponieważ wcześniejsze leczenie i wykrycie pojawiających się ubytków, potrafi zapobiec wielu problemom. Jak jednak sprawić by wizyty u dentysty przestały się źle kojarzyć?

Sprawdzony dentysta

Pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego specjalisty. Tutaj musimy brać pod uwagę sporą liczbę wyznaczników. Nie chodzi tylko o cenę, owszem jest to jeden z czynników, lecz nie decydujących. Czasami warto wydać więcej i mieć pewność, że wybraliśmy naprawdę dobrego specjalistę w swoim fachu.

Podczas pierwszej wizyty lub wcześnie rozmawiając z innymi pacjentami wybranego lekarza?

Po pierwsze specjalizacja lekarza. Dobry lekarz stomatolog nie może zajmować się wszystkim, powinien mieć specjalizację w wybranej dziedzinie. To zapewnia wiedzę, fachowość, umiejętności i najlepszą obsługę w tym zakresie. Dobry stomatolog nie może zajmować się wszystkimi kłopotami związanymi z uzębieniem.

Doświadczony dentysta

Jak zatem wybrać specjalistę?

Jeśli problemy z uzębieniem ma Twoje dziecko, należy się udać do lekarza pedodonty. Jeśli natomiast walczymy z zaawansowana próchnicą, to najlepiej udać się do endodonty. Natomiast w przypadku problemów z dziąsłami należy wybrać się do periodonty. Lekarz specjalizujący się w eliminacji wad zgryzu to ortodonta, a lekarz wykonujący protezę to protetyk. Niekiedy zdarza się, że lekarz stomatolog uzna iż sam nie posiada odpowiedniej wiedzy by walczyć z określonym problemem i może skierować nas do innego specjalisty, np. do chirurga szczękowego.

Podejście do pacjenta

Lekarz stomatolog oprócz dużej wiedzy i umiejętności musi także mieć odpowiednie podejście do pacjentów. Podstawą jest odpowiednia rozmowa z pacjentem, tak by przekonał się ze trafił do właściwej osoby. Dentysta musi mieć dużą cierpliwość do swoich pacjentów, łagodzić ich stres i budzić zaufanie.

Dobry dentysta to przede wszystkim dobry specjalista. Tutaj doświadczenie ma bardzo duże znaczenie. Warto sprawdzić rekomendacje u innych pacjentów, poczytać opinie na stronach internetowych, aby przekonać się czy wybrany specjalista będzie na pewno tym właściwym. Najlepiej popytać taż wśród znajomych i wybadać gdzie leczą zęby, może okazać się, że w pobliżu mamy bardzo dobrego specjalistę o którym nie wiedzieliśmy wcześniej.

Autor

dr Marek Dębski

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl