Wybieramy dobrego stomatologa

Wybieranie dobrego specjalisty, który zajmie się naszymi zębami, nie jest proste i potrafi zająć dużo czasu. Wyznacznikiem nie jest tutaj cena, ponieważ ta jest kształtowana na wiele sposobów i droższy wcale nie znaczy lepszy.

Na jakiej podstawie zatem wybrać lekarza, któremu powierzymy troskę o nasze zęby?

Opinia wśród pacjentów

Zazwyczaj szukanie dobrego dentysty to seria prób i błędów, do jakich podchodzimy wiele razy. Najlepiej jest się posiłkować próbami i błędami znajomych, którzy podzielą się z nami swoimi doświadczeniami i wydadzą sąd o danym lekarzu dentyście. Nic nie przebije naszego własnego doświadczenia. Warto nadmienić, że opinie w Internecie są zwykle umiarkowanie wiarygodne.

Strona internetowa

Młody dentysta na pewno będzie miał stronę internetową, niekoniecznie rozbudowaną. Starszy dentysta może ją mieć lecz nie musi. Niektórzy w ogóle jej nie chcą. Nie jest to żaden wyznacznik jakości usługi dentysty niezależnie od tego, jakiej jakości jest sama strona. Niektórzy lekarze nie potrzebują strony internetowej, by zdobyć pacjentów, a inni otwierają ja tylko w celu ułatwienia kontaktu z obecnymi klientami.

Cena usług

Cena zawsze ma przełożenie na jakość usług, ponieważ nie da się wykorzystywać dobrych materiałów i urządzeń bez ich wcześniejszego zakupienia, a to są duże koszty. Muszą się zwrócić. To nie jest kwestia tylko tego, na ile wycenia się sam dentysta. Warto zwrócić uwagę na wywieszkę informującą o kontrakcie z NFZ. Jej brak będzie oznaczał całkowity brak refundacji usług stomatologicznych. Jej obecność nie jest jednak tego gwarantem, bo dentysta mógł jej nie zdjąć, kiedy jego kontrakt wygasł. Trzeba o to zapytać.

Profesjonalny stomatolog

Uczciwość

Uczciwość dentysty to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia. Kiedy zapytamy na przykład o wybielanie zębów, dentysta może wykonać zabieg od ręki. Inny dentysta poinformuje nas, że zabieg wiąże się z ryzykiem i może spowodować więcej szkód niż korzyści. Odradzi nam go, chociaż jest to dla niego strata przychodu. Uczciwość można rozpoznać poprzez dyskusję z lekarzem.

Jeśli zadajemy dużo pytań i lekarz odpowiada na nie spokojnie, kulturalnie i bez wahania, prawdopodobnie doradza nam to, co jest najlepsze dla nas, a nie dla jego kieszeni. Zazwyczaj poważniejsze interwencje są bardziej korzystne dla lekarza niż pacjenta, a sam pacjent nie ma wiedzy, by zdecydować, kiedy są mu naprawdę potrzebne.

Jakość gabinetu i recepcji

Wyposażenie gabinetu stomatologa jest bardzo ważne, a jeszcze ważniejsza jest jego nienaganna sterylność. W gabinecie musi być nam wygodnie, ponieważ będziemy tam spędzać sporo stresującego czasu. Co więcej, nowoczesne wyposażenie zazwyczaj oznacza szybszą, skuteczniejszą, dokładniejszą i obciążoną mniejszą dawką bólu usługę. Podstawowy sprzęt ma każdy stomatolog, warto wybrać takiego, który dodatkowo będzie posiadał wyposażenie umożliwiające wykonywanie dobrego obrazowania czy stosowanie nowoczesnych znieczuleń.

Do tego można dodać jeszcze recepcję poczekalnią, które są elementem zapewniania pacjentowi wygody.

Autor

Piotr Sadowski

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl