CZYM ZAJMUJE SIĘ LEKARZ STOMATOLOG?

Stomatologiem nazywa się dentystę, jednak tak naprawdę w odczuci pacjentów tytuł stomatologa będzie bardziej profesjonalny, wzbudza większy szacunek. Dopuszczalne są jednak tak naprawdę oba te pojęcia, które można nawet używać zamiennie. Stomatologiem będzie zostawać taka osoba, która kończy pięć lat edukacji w kierunku lekarz – stomatolog. Następnie po skończonych studiach każdy musi dodatkowo zdać specjalny Państwowy Egzamin Lekarsko – Dentystyczny.

Zawód stomatolog

Stomatolog będzie zajmował się leczeniem wbrew pozorom nie tylko zębów, ale również przyzębia, języka, błony śluzowej czy nawet stawu skroniowo – żuchwowego u człowieka. To stomatolog pracuje w gabinecie stomatologicznym albo prywatnym, albo refundowanym z NFZ, który może się znajdować czy to w szpitalu czy też w specjalnej przychodni lekarskiej. Praca w obu tych gabinetach nie będzie się znacząco różnić od siebie. W prywatnym gabinecie ceny za zabiegi są oczywiście wyższe, można tam również zajmować się realizowaniem zabiegów, których NFZ nie będzie refundował.

Stomatolog będzie mógł wykonywać pracę na własną rękę, może także w swoim gabinecie prywatnym, gdzie dodatkowo zatrudnić można innych współpracowników, stomatologów, swojego asystenta czy również osobę prowadzącą recepcję. Te wszystkie zabiegi ułatwiają nam i usprawniają pracę, ponieważ nie będzie tak, że wszystkim stomatolog będzie musiał zajmować się samodzielnie.

Lekarz dentysta

Zakres prac stomatologa

Stomatolog, jeśli będzie dobrze wykonywał swoje zadania może między innymi zyskać sobie tak naprawdę kilkunastu pacjentów na dobę. Czasami może chodzić wyłącznie o mały ubytek, ale jednak każdy z pacjentów będzie oczywiście chciał, by zajął się jego zębami osoba, która rzeczywiście będzie dobrze w stanie wykonać u nas proces leczenia. Jeśli w naszym miejscu zamieszkania nie ma dobrego specjalisty zawsze warto zainteresować się kto działa w okolicznych miejscowościach.

Stomatolog jednak w naszym kraju nie będzie się kojarzył pacjentom z przyjemnymi chwilami. Jednak w łatwy sposób będzie szansa na to, by to jakoś zmienić. Wystarczy bowiem zmienić nastawienie psychiczne do lekarza tego rodzaju a także nastawić się pozytywnie do wykonywanego przez stomatologa zabiegu. Zdrowy oraz piękny uśmiech to sprawa kluczowa. Stomatolog to zawód bardzo potrzeby i bardzo potrzeba go w każdy mieście. Dobrą wiadomością będzie między innymi to, że w naszym kraju stomatologów nie brakuje i praktycznie każdy może liczyć na dobrą opiekę stomatologów. Dla naszych rodaków będzie to dobra wiadomość, nasze uśmiechy będą w dobrych rękach.

Autor

dr Marek Dębski

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl