Dentysta a stomatolog

Dentysta i stomatolog to dwie nazwy lekarza zajmującego się naszymi zębami i zazwyczaj wykorzystywane są jako synonimy. Czy jednak jest to na pewno właściwe podejście do tego tematu?

Geneza problemu w nazewnictwie

Jeśli popatrzeć na źródła oficjalne istniejące w medycynie, tak dentysta, jak i stomatolog to określenia odnoszące się dokładnie do tej samej profesji medycznej. To jednak nie wyczerpuje tematu. Zacznijmy od tego, że pełna nazwa specjalności wymaga użycia słowa lekarz, czyli lekarz dentysta lub lekarz stomatolog. Dlaczego mamy dwie nazwy na praktycznie to samo?

Praprzyczyna problemu związana jest ze zmianami społecznymi na początku XX wieku. Starsze teksty zawsze mówią o dentystach, ponieważ specjalista od zębów zajmował się właśnie tym, zębami. Samo słowo odnosi się do jego łacińskiego pierwowzoru. Dopiero na początku XX wieku lekarze leczący zęby zaczęli zajmować się jamą ustną bardziej kompleksowo i zaczęło dochodzić do zmiany nazwy, chociaż w naszych warunkach dentyści oficjalnie stali się stomatologami dopiero w 1996 roku, kiedy dopięło tego Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Rozwój nauki i zmiany nomenklatury

Ważne jest tutaj też to, jak leczenie zębów wyglądało w praktyce. Kiedyś, przez II wojną światową, raczej nie zajmował się tym lekarz, ale rzemieślnik potrafiący sprawnie wyrywać zęby. Był to właśnie dentysta. Dopiero po wojnie profesja stałą się bardziej naukowo i zaczęto szkolić specjalistów od jamy ustnej, czyli stoma, jak w języku łacińskim nazywa się jama ustna.

Lekarz dentystyczny

W latach siedemdziesiątych na studiach medycznych pojawił się kierunek „stomatologia” i lekarz stomatolog ostatecznie wyparł dentystę z rynku usług medycznych. Nikt w praktyce nie zajmował się tym rozróżnieniem, więc stomatolodzy byli dalej określani mianem dentystów i stąd ten dualizm. Wszelkie różnice pomiędzy tymi specjalistami zatarł czas.

Wpływ Unii europejskiej

Żeby było śmieszniej, w momencie wstępowania do Unii europejskiej ujednoliciliśmy nasze nazewnictwo z innymi krajami Wspólnoty, przez co w wielu miejscach powróciliśmy do starej nomenklatury. Tak stało się między innymi ze stomatologami. Dzisiaj ich formalny tytuł to lekarze dentyści. Mimo to, każdy lekarz dentysta po studiach medycznych jest oficjalnie lekarzem stomatologiem. W ten sposób mamy lekarza dentystę, który jest dodatkowo stomatologiem. W ten sposób lekarz stomatolog jest i lekarzem stomatologiem i dentystą. W praktyce jedno nie może dzisiaj funkcjonować bez drugiego, ale tak kształtuje się oficjalne nazewnictwo.

Jak należy na to wszystko patrzeć z punktu widzenia osoby, która chce wyleczyć próchnicę?

Nijak. Tak jak zostało wyżej powiedziane, obie specjalizacje dzisiaj zlały się w jedno i jako jedno funkcjonują także na płaszczyźnie prawnej, chociaż są tandemem dwóch osobnych bytów. Czy na szyldzie będzie pisać dentysta, czy na szyldzie będzie stomatolog, odwiedzimy osobę o takich samych kompetencjach. W rzeczywistości świadczenia usług zdrowotnych można spokojnie korzystać z tych terminów zamiennie.

Autor

Krzysztof Węgrzyn

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl