Znieczulenie w stomatologii

W dobie współczesnej medycyny znieczulenie przy zabiegach stomatologicznych jest to standard. Jeśli pacjent chce uniknąć bólu może stosować kilka typów znieczulenia.

Znieczulenie miejscowe

Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe, które daje nam szansę na znieczulenie praktycznie każdego pacjenta. Jednak zanim poda się środek należy sprawdzić czy pacjent nie będzie uczulony na to co chcemy mu podawać. Jeśli chcemy uzyskać pewność czy można to zastosować wystarczy rozmowa z pacjentem, większość z nich miała już podawane jakieś znieczulenie, dlatego łatwo będzie ocenić możliwości.

Dodatkowo te nowe środki znieczulające są tak przygotowywane, że praktycznie mamy gwarancje, że nie będzie uczuleń. Najczęściej starsze typy są uczulające. Po podaniu dawki leku pacjent może być znieczulony przez pewien okres czasu. W większości przypadków środki podaje się w formie zastrzyku. Jeśli pacjent obawia się igły można podawać znieczulenie podciśnieniem bez użycia igły. Taka metoda jednak ma działanie płytkie i tutaj konieczne będzie zastosowanie igły, gdy trzeba działać mocniej.

Podtlenek azotu - „głupi Jaś”.

Inną znaną metodą znieczulenia będzie podtlenek azotu nazywany gazem rozweselającym. Podawany jest dość często dzieciom, które obawiają się strachu w trakcie wizyty. Przy znieczuleniu ogólnym podtlenek występuje jako środek wspomagający. Znieczulenie takie będzie działało od momentu, gdy rozpocznie się wdychanie gazu przez pacjenta. Po kilkudziesięciu sekundach środek przestanie już działać.

Znieczulenie dentystyczne

Nie można jednak po takiej wizycie prowadzić samochodu. Trzeba odczekać mniej więcej około pół godziny. Gaz działa bowiem na nasz układ nerwowy i reakcja po takim znieczuleniu jak po alkoholu będzie opóźniona. Gazu nie podaje się w pierwszym trymestrze ciąży oraz osobom uzależnionym od alkoholu, które utrzymują abstynencje.

Znieczulenie komputerowe

Znieczulenie bezbolesne można podawać z użyciem specjalnej metody, która zajmie nam około 3 minuty i po tym okresie będzie od razu można realizować zabieg. Ilość i ciśnienie podawanego leku jest tutaj sterowana przez komputer. Lek jest podawany przez specjalną końcówkę, która nieco przypomina nam długopis i posiada na końcu większą albo mniejszą igłę. Dzięki temu, że podawanie znieczulenia następuje powolnie pod niewielkim ciśnieniem pacjent nie będzie czuł przy tym bólu. Poza ciągłym aplikowaniem leku końcówka nie wygląda jak strzykawka i nie trzeba się tego obawiać.

Znieczulenie ogólne

Sytuacją tutaj szczególną będzie to, że pacjenci obawiają się zabiegu. Mogą również występować trudne warunki w jamie ustnej, które utrudnią podanie znieczulenia miejscowego. W takiej sytuacji podaje się ogólne znieczulenie. Pacjent będzie wtedy zasypiał i zostanie skutecznie odcięty od bólu oraz stresu. Narkoza jednak nie jest dla naszego organizmu obojętna i dlatego im krócej trwa tym lepiej. Nie powinna ona również być zbyt często wykorzystywana. Dodatkowo pełnie sił po takim znieczuleniu odzyskamy dopiero mniej więcej po kilku godzinach.

Autor

Piotr Sadowski

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl