Narodziny stomatologii

Starożytni medycy wiedzieli bardzo wiele o tym jak dbać o zdrowie, byli również odpowiednio wykształceni w kierunku stomatologii. Na wykopywanych sprzed tysięcy lat czaszkach widać ślady leczenia zębów. Podczas gdy w średniowieczu zęby były wyrywane bez znieczulenia już w epoce poprzedzającej mieliśmy ziołowe napary, które miały odpowiadać za uśmierzenie bólu, który przy zabiegach dentystycznych jest czymś zupełnie normalnym.

Ojciec medycyny

Podobnie wspomagano się w okresie rekonwalescencji. Hipokrates, który określany był ojcem medycyny dokładnie opisywał jak wygląda procedura usuwania zębów i jednocześnie mówił o tym jak można uśmierzać ból w takim przypadku. Już z czasów rzymskich pochodzi opis zębów i szczęki dokonywany przez lekarza Galena z II wieku naszej ery.

Po czasach antycznych przychodził jednak czas wieków ciemnych, gdy funkcje medyków sprawowali mnisi. Oni jednak nie podejmowali się usuwania zębów ani innych zabiegów dentystycznych ponieważ pojawiał się zakaz kontaktu z krwią. Rolę stomatologów przejmowali więc kowale i kuglarze. Ich zabiegi były jednak bardziej jak tortury niż przypominały nam leczenie.

Współczesna stomatologia to leczenie uzębienia, oraz całej jamy ustnej łącznie z przyzębiem, błoną śluzową czy językiem. Dentysta jest jednym z najbardziej znienawidzonych lekarzy. Stomatologia sama w sobie jest ogólnie odcięta od medycyny jako takiej. Podobnie jest z psychiatrią, ona również bywa wyłączona z medycyny ogólnie.

Historia stomatologii

Skąd bierze się nazwa stomatologii?

Etymologia

Nazwa stomatologa pochodzi od dwóch słów greckich a więc stoma – czyli usta i logia czyli nauka. Natomiast dentystyka z łaciny od słowa dens a więc ząb. Zanim Polska dołączyła do UE na określenie lekarza, który zajmuje się zębami używano tytułu stomatolog. Po dołączeniu do UE i przy ujednoliceniu przepisów używa się pojęcia lekarz dentysta.

Wczesna historia stomatologii

Leczenie zębów było praktykowane już około 9 tysięcy lat temu. Zachowały się czaszki z zębami po borowaniu, które mniej więcej pochodzą z tego właśnie okresu. Udało się je odnaleźć na terenie Pakistanu. Leczenie zębów w czasach starożytnych było dokonywane na szeroką skalę. Medycyna w antycznej Grecji i Rzymie była już na dobrym poziomie. Inaczej było w średniowieczu, gdy zęby wyrywano bez znieczulenia. Często była to praktyka związana z torturami.

Patronka dentystów

Patronką dentystów jest święta Apolonia ze względu na to, że miała ona nieszczęśliwe doświadczenie z uzębieniem. Została bowiem pobija przez pogan w taki sposób, że zostały jej wybite zęby oraz zmiażdżona szczęka.

Autor

Piotr Sadowski

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl