Jak wygląda leczenie stomatologiczne przyszłych mam?

Trudno nie zgodzić się z tym, że powinniśmy nie tylko dbać o zęby, ale również leczyć je w tym samym momencie, w którym pojawi się taka konieczność. Niestety, niekiedy zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, choć nawet w tych szczególnych przypadkach nie ma mowy o rezygnacji z leczenia.

Z sytuacją taką mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży. Ciąża zaliczana jest do najważniejszych okresów w życiu każdej z pań. Nic zatem dziwnego, że za priorytetowe można w tym czasie uznać przede wszystkim dbanie o własnej zdrowie zwłaszcza, że nie pozostaje ono bez wpływu na stan zdrowia dziecka, które ma dopiero przyjść na świat.

Ciąża a dentysta

Pacjentki w czasie ciąży często skarżą się jednak na to, że dochodzące do nich informacje na temat ochrony zdrowia są sprzeczne. Część z nich pochodzi z Internetu, część jest zdobywana w gabinecie lekarskim, a i rodzina pacjentki często troszczy się o ochronę jej zdrowia nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że wyrządza w ten sposób więcej strat niż korzyści.

W związku z natłokiem informacji warto podkreślić, że płód jest w pełni bezpieczny w trakcie trwania większości zabiegów stomatologicznych. Co więcej, jeśli pojawiają się jakiekolwiek przeciwwskazania, stomatolog natychmiast informuje o tym swoją pacjentkę. Należy więc pamiętać, że znacznie bardziej niebezpieczne niż wizyta u lekarza jest bagatelizowanie problemów stomatologicznych tylko dlatego, że ujawniły się one w trakcie trwania ciąży. Największym problemem okazuje się jednak zaniedbanie higieny.

Kobieta w ciąży u dentysty

Czy wizyta u dentysty w ciąży jest bezpieczna?

Zarówno wizyty, jak i zabiegi wykonywane w gabinecie są bezpieczne, a badania mówią o tym, że to właśnie zaniedbania związane tak z leczeniem próchnicy, jak i schorzeń przyzębia, mogą przyczynić się do tego, że noworodek urodzi się za szybko lub będzie miał zbyt niską wagę. Niestety, statystyki są nieubłagane i potwierdzają, że jedynie jeden procent ciężarnych decyduje się na skorzystanie z pełnej konsultacji medycznej. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jak niebezpieczne jest rezygnowanie z niej skoro to właśnie odpowiednio wcześnie wykonane gruntowne badania przyczyniają się do tego, że dziecko nie jest narażone na pojawienie się poważnych wad rozwojowych.

Nie można zapominać i o tym, że w momencie, w którym planujemy bardziej skomplikowane zabiegi, powinniśmy zdecydować się na nie jeszcze przed zajściem w ciążę. Szczególnie niebezpieczny wydaje się w tym kontekście pierwszy trymestr ciąży. Oczywiście, jeśli nie ma innego wyjścia, zabieg zostanie wykonany w tym okresie, zawsze lepiej jednak pomyśleć o zabezpieczeniu.

Autor

dr Marek Dębski

Redakcja dentysta-stomatolog24.pl